A szájlégzés szerepe a kellemetlen lehelet kialakulásában
A kellemetlen lehelet kialakulását elősegítő tényezők között többször beszéltünk a szájszárazság szerepéről. A nyál jelentősége a száj egyensúlyi helyzetének a fenntartásában vitathatatlan fontosságú.
Csak néhány legfontosabb tulajdonságát említve is elmondható, hogy folyamatosan tisztítja a fogakat, az ínyt, a nyelvet és a szájnyálkahártyát, oxigénnel dúsítja ezeket a területeket. Fontos tudni, hogy az immunrendszerünk is a nyál segítségével tud küzdeni a szájban található baktériumok ellen.
A kellemetlen leheletért felelős anaerob (oxigén jelenlétét nem kedvelő) baktériumok számának csökkentése, csak az előbb említett nyálfunkciók megfelelő működésével válik lehetségessé. A nyál részleges vagy teljes hiánya értelemszerűen az anaerob baktériumok elszaporodásának és, ezáltal a kellemetlen lehelet megjelenésének kedvez.
A szájszárazság okairól és lehetséges kezeléséről egy másik cikkben már részletesen beszéltem, most egy gyakori, de annál fontosabb jelenséget szeretnék kiemelni, ami nem más, mint a szájlégzés.
A betegeim gyakran számolnak be szájszárazságról, de ez nem mindig jelent betegséget, gyakran arról van szó, hogy egyszerűen nem az orrukon, hanem a szájukon veszik a levegőt. A leggyakoribb formája a nyitott szájjal történő alvás. Ezt a jelenséget nevezzük szájlégzésnek.
Minden szájszárazságra panaszkodó betegnél különösen, ha a szájszagtól is szenved fontos megfigyelni, hogy napközben, amikor nem figyel oda az orrán vagy a száján veszi a levegőt. Továbbá fontos ellenőrizni, hogy éjszaka nyitott vagy csukott szájjal alszik.
A szájlégzés megállapítása esetén érdemes a következő egyszerű tesztet elvégezni.
Meg kell próbálni, hogy 5 percig csak és kizárólag az orron venni a levegőt, ha ez különösebb légszomj kialakulása nélkül sikerül, akkor a szájlégzés csak rossz szokásra vezethető vissza, ellenkező esetben a szájlégzés azért alakul ki, mert az orron egyszerűen nem áramlik megfelelő mennyiségű levegő.
Az orrlégzés akadályozottsága esetén mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.
A szájlégzés leggyakrabban rossz szokás eredménye, ami az orrlégzés átmeneti zavara után alakul ki.
Az orron keresztül történő légvétel a természetes. Jótékony hatásáról, illetve a szájlégzés káros hatásáról- a jóga mestereinek leírásaitól egészen a legmodernebb tudományos kutatásokig- rengeteg információnk van.
A szájlégzésnek a kellemetlen lehelet kialakulásán kívül, nagyon fontos szerepe van az arc harmonikus fejlődésében, a szabálytalan fogazat, ínybetegségek kialakulásában is.
A szájlégzéssel mindenképpen foglalkozni kell. Ha az orrlégzés akadályozott, akkor orr-fül-gégész szakorvoshoz kell fordulni. Ha csak rossz szokásról van szó, akkor nappal tudatosan kell figyelni a légzésre mindaddig, ameddig újra helyre áll a természetes állapot. Nagy segítségre lehetnek a naponta többször elvégzett légzésgyakorlatok (jóga légzés).
Éjszaka fontos hogy az alvás megfelelően tiszta és kényelmes környezetben történjen. A szálló porban gazdag, száraz, pollen dús (allergiásoknál) levegő hajlamosít a szájlégzés kialakulására.
Súlyos esetben, ha másképpen nem boldogulunk, lehet készíteni olyan fogszabályzóhoz hasonló éjszakai készüléket, amely segít a leszoktatásban. Lényege, hogy található rajta egy nyílás, amin keresztül lehet levegőt venni, de ez a nyílás fokozatosan szűkítésre kerül.
Talán ebből a kis cikkből is látszik, hogy a betegségek kivizsgálásánál minden apróságnak fontos szerepe lehet és gyakran egyszerű eszközökkel vagy egy kis életmódváltozással látványos eredmények érhetőek el.